Lívia Hlavačková - slovenská autorka fantasy príbehovYer Blues

0 komentáre - Poviedky
Svojho času som písala Harry Potter fanfikciu, ktorú dodnes považujem za úžasné písacie cvičenie. Poviedok som napísala veľa, ale tu som sa rozhodla nechať iba 3, ktoré sa mi celkom páčia aj dnes.

V nočnom bare na okraji Londýna už takmer nik nebol. Zatvárali, všetci už chceli ísť spať, prípadne vykonávať iné na posteľ viazané činnosti. Aj vedúci spomínaného baru by už rád išiel domov. Čakala ho žena a dve deti, ktoré zasa celý týždeň poriadne nevidel. Zajtra sa s ňou o tom opäť poháda, to mu bolo jasné, ale čo má tomu chlapovi povedať? Že nie, nezoberie jeho peniaze, nie, nedovolí mu chytiť tú hlúpu gitaru do rúk a nie, nedovolí mu škriekať tú sprostú pieseň? Keby si aspoň raz vybral niečo iné! Už niekoľko dní sem chodí tesne pred záverečnou, prípadne kúsok po nej a vyspevuje ten šialený blues ako zmyslov zbavený. Keď sa chce týrať, keď sa chce zabiť, tak nech to urobí, nech mu odkáže všetky peniaze, ktoré mu takýmto tempom zrejme aj tak všetky dá a nech mu dá konečne pokoj...

„Tak chcete tie peniaze?" opýtal sa temný muž znova.

„Dajte sem. Chcete ju aj naladiť?"

„Nie, zvládnem to, len ma nechajte osamote," povedal chlapík tak, ako už mnohokrát predtým, a vtlačil vedúcemu nočného baru do ruky bankovku. „Len mi pustite mikrofón."

„No veď hej," zamrmlal vedúci otrávene, strčil si peniaze do zadného vrecka nohavíc a odšuchtal sa dozadu.

Vyšší muž s veľkým, krivým nosom, s bledou, lesklou tvárou a dlhými, čiernymi mastnými vlasmi si zatiaľ pritiahol na malé pódium stoličku. Pomalým, ťažkým krokom prešiel do tmavého rohu pre elektrickú gitaru a vrátil sa späť. Skoro obradne si upravil divné čierne šaty pripomínajúce stredoveký habit, z nejakého tajného zákutia si vytiahol malý obrázok, ktorý položil pred seba, a konečne si sadol s gitarou na kolenách.

Vedúci už vedel, čo príde. Žiadne svetlá, všetko zhasnúť, mikrofón aj všetky ostatné reproduktory na maximum, pridať do pozadia zvuk ostatných nástrojov z originálnej piesne a dať tomu čudnému chlapovi svätý pokoj. Všetko bolo rovnaké ako vždy. Teraz si naladí gitaru, zapojí ju pripraveným káblom do systému zosilovačov, upraví si mikrofón, vrhne ešte jeden pohľad na obrázok pri svojich nohách a spustí.

Yer blues...

A presne to aj tmavovlasý muž urobil.

Upokojovalo ho to, pridávalo mu to silu, pocit, že niekto iný vyjadril jeho emócie. Preto spieval tú pieseň stále dokola, lebo on by to nedokázal povedať lepšie...

,Ty by si to možno dokázala, že Lily? Tebe išlo vždy všetko lepšie ako mne, prihovoril sa starému, pokrkvanému obrázku. Ryšavá žena na ňom sa už takmer nehýbala. Kúzlo, ktoré oživovalo obrázok, skoro vyprchalo. Žena sa sem tam usmiala, raz začas pohodila hlavou a rozhýbala tak červené pramene. Pramene, ktoré mal muž sediaci na pódiu v nočnom bare, tak rád...

Ticho si vzdychol. Ó áno, tá pieseň je dokonalá.

Prázdnym podnikom sa zažali ozývať prvé hlučné akordy.


Yes Im lonely wanna die

Yes Im lonely wanna die

If I aint dead already

Ooh girl you know the reason why.


Spieval, prstami prepletajúc na strunách elektrickej gitary, hlavou pokyvujúc do rytmu. Jeho dlhé pramene mu skackali okolo tváre, no on si ich nevšímal. Len spieval. Jeho hlas sa rozliehal po celom podniku.


In the morning wanna die

In the evening wanna die

If I aint dead already

Ooh girl you know the reason why.


Blysol zlostným pohľadom na fotografiu ženy pred sebou. Áno, len kvôli nej ešte žil! Len kvôli hlúpej prísahe, ktorou ho zaviazala. Bože, prečo jej dovolil, aby si ho tak opantala. Všetko by bolo o toľko jednoduchšie, keby ho neprinútila prisahať, že sa nevzdá, kým nebude Voldemort porazený.


My mother was of the sky


,Prince, usmial sa spokojne.


My father was of the earth


,Snape, zamračil sa.


But I am of the universe

And you know what its worth!


Vedúci sa strhol. Vedel, že tento posledný verš spieva čiernovlasý muž najhlučnejšie, s najväčším hnevom, s najväčšou bolesťou v hlase, no aj tak sa toho zvuku vždy zľakol. Čo sa mu stalo, že tú starú Beatlesovku tak prežíva?


Im lonely wanna die

If I aint dead already

Ooh girl you know the reason why.


Muž kýval hlavou hore dole v rytme svojej gitary a bubnov znejúcich z pôvodnej, starej piesne. Zatvoril oči a nič nevnímal. Len akordy, len slová, len melódiu, ktorá prenikala celým jeho telom.


The eagle picks my eye

The worm he licks my bone

I feel so suicidal

Just like Dylans Mr. Jones


,Tú pieseň si raz budem musieť zohnať...


Lonely wanna die

If I aint dead already

Ooh girl you know the reason why.


Znova blysol pohľadom po Lily usmievajúcej sa z fotografie.

Ona necítila jeho bolesť! Bola mŕtva a mala pokoj od všetkého a od všetkých. Keby aj on mohol zomrieť, keby jej nebol prisahal, mohol byť aj on konečne slobodný. Slobodný ako mnoho iných.

Koľko nenávisti cítil, keď musel zabiť Dumbledora. Koľko závisti! Keby tak smel byť na jeho mieste. Tak ho nenávidel! On sa zbavil svojej zodpovednosti, zbavil sa tej nekončiacej tiaže a pokojne si zgegol. Nenávidel ho za to! Nenávidel ho, že ho nechal samého.

Všetci ho nechali samého. Lily sa pokojne obetovala, Dumbledore sa s prehľadom nechal zabiť a jeho matku zavraždil jeho otec. Všetci sú pod drnom, len on tu ešte musí strašiť! Sám! Na všetko je sám! Všetko musí zariadiť, lebo tak to kedysi prisahal v bláznivom opojení svojej neopätovanej lásky.

Keby aj on smel nájsť chvíľu pokoja! Ako rád by aj on skončil svoju odpornú existenciu na tomto odpornom svete!


Black cloud crossed my mind

Blue mist round my soul

Feel so suicidal


Kričal, reval do mikrofónu, takmer sa triasol.


Even hate my rock and roll!


Áno, tú pieseň nenávidel, lebo bola taká skutočná! Nenávidel všetko a všetkých! Do čerta s nimi, do čerta s celý poondiatym svetom! On chce mať konečne pokoj!


Wanna die yeah wanna die

If I aint dead already

Ooh girl you know the reason why.


Prebodol Lily posledným pohľadom plným nenávisti a bolesti a vrhol sa na záverečné gitarové sólo.

Vedúci sedel v kúte a triasol sa. Dialo sa to každú noc. Každú noc tu tento čudný chlap spieval, do každého akordu dal svoju bolesť, svoje trápenie. Každé slovo pre neho znamenalo číru skutočnosť, pravdu. Nemohol uveriť, že naozaj niekto môže žiť s toľkou bolesťou. Chvel sa po celom tele ako sa temná hudba zarezávala do jeho duše. Útrapy toho cudzinca sa zhmotňovali v každom jednom tóne a vedúci nedokázal len tak sedieť a ľahostajne počúvať. Lebo toto bolo až príliš skutočné! Príliš živé a bolestivé!

Stáli mu tie peniaze za to? Prečo ho aspoň raz neposlal preč, keď za ním prišiel so žiadosťou zahrať si tú hlúpu pieseň? Prečo si myslel, že sa ho to utrpenie nedotkne? Bol hlupák! Zajtra, zajtra mu už povie nie. Rezolútne nie!

Hudba konečne stíchla. Vedúci počul, ako cudzinec odložil gitaru, vypol mikrofón a zobral všetky svoje veci. Aj obrázok ženy, ktorej pieseň stále dokola spieval.

„Zajtra prídem v rovnakom čase," zakričal muž do ticha a odišiel.

Posledné buchnutie dverí sa ozývalo v náhlom tichu. Tichu...

Vedúci sa onedlho upokojil. Všetko povypínal, uzatvoril kasu, prepočítal peniaze a konečne zišiel dolu. Postavil sa na pódium. Zhlboka sa nadýchol a vydýchol.

Bolesť bola preč. Našťastie. Čiernovlasý muž s veľkým nosom v čiernom habite si ju opäť zobral so sebou, tak ako vždy. Bude so sebou vláčiť kamkoľvek sa pohne, rovnako ako to svoje „Yer blues".

Kamkoľvek. Až do konca života...

Yer blues...

Pieseň, Yer Blues, je od Beatles.

Tieto fanfikcie neboli napísané za účelom zisku. Postavy patria J.K. Rowlingovej, mená sú vlastníctvom Warner Bross.

hlavackova.sk is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is (c) Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is (c) Warner Bros.

Disclaimer: All publicly recognizable characters, settings, etc. are the property of their respective owners. The original characters and plot are the property of the author. No money is being made from this work. No copyright infringement is intended.


Zdieľat na FB Zdieľat na FB
komentare Vložte komentár

Meno
Komentár
Kontrolná otázka: *
4 a 2 je