Lívia Hlavačková - slovenská autorka fantasy príbehovMedicína a patológia

Bio

K medicíne ma priviedla zvedavosť. Biológia ma bavila odjakživa. Zdalo sa mi fascinujúce, ako sa v prírode vyvinulo niečo tak dokonalé, ako je živý organizmus. Je fascinujúce ako obyčajná črievička zo senného nálevu zvládne v jednej bunke to, na čo my máme celé orgány. Ľudský organizmus nepovažujem za najzaujímavejší či najdokonalejší, ale je rozhodne najlepšie preskúmaný.

Zvedavosť ma viedla na začiatku tretieho ročníka aj na Ústav patologickej anatómie. Vyhliadla som si tému ŠVOČ a zašla som za školiteľmi. Profesor Jakubovský ma usadil vo svojej pracovni plnej kníh a fotografií a druhý školiteľ, dr. Kopáni, zažartoval: „Vitaj v raji.“ On si to už určite nepamätá, ale ja to dnes identifikujem ako „ten“ moment. Viete, taký ten, od ktorého sa začínajú veci hýbať určitým smerom. Po dokončení mojej prvej ŠVOČ sa so mnou dal do reči profesor Babál, u ktorého som robila ŠVOČ ďalší rok a u ktorého som napokon ostala. Mojou témou sa tak stali na dlhú dobu polyfenoly z červeného vína (článok 1, článok 2).

Pred koncom školy som už bola jednoznačne rozhodnutá v tomto odbore pokračovať (chvíľu som zvažovala aj súdne lekárstvo, ale patológia napokon zvíťazila). Dostala som sa na interné doktorandské štúdium a začala som skúmať vplyv prírodných látok (hlavne kurkumy a piperínu) na cievy (článok 3, článok 4, článok 5, článok 6), učiť študentov, pitvať a občas pozerať aj nejaké tie biopsie. Štúdium som úspešne dokončila, ale k atestácii som sa už nedopracovala, lebo som odišla pracovať do firmy zameranej na klinický výskum.

K svojmu pôvodnému odboru sa však stále a rada vraciam, napríklad v blogu alebo v prednáškach na conoch.


Zdieľat na FB Zdieľat na FB