Lívia Hlavačková - slovenská autorka fantasy príbehov


6.
jún
2015

Čitateľská výzva 2015

1 komentáre - Témy, čo ma zaujali

Koncom roka 2014 vyhlásila Popsugar čitateľskú výzvu alebo reading challenge 2015. Prijala som.


Čitateľská výzva 2015

Bolo to prvýkrát, čo som na podobný zoznam kníh narazila. Obyčajne sa človek stretne s niečím ako „týchto 100 kníh musíte prečítať, než zomriete“. Táto výzva ma však okamžite nadchla, lebo bola iná.

Je v nej 50 kníh na rok 2015 bez jediného presne určeného autora, bez jedinej presne určenej knihy.

Podľa komentára autorov výzvy, osobným cieľom každého čitateľa nemusí byť prečítanie všetkých kníh podľa týchto kategórií. Úplne v poriadku je zoznam využiť len ako voľnú inšpiráciu na prečítanie aspoň o pár kníh viac, než by človek prečítal bez nej.

Ako teda definovali knihy pre túto výzvu? Skutočne kreatívne. Napríklad „kniha s číslom v názve“, „prvá kniha populárneho autora“, „kniha, ktorú môžeš dočítať za deň“, „kniha, ktorá vyšla v roku, v ktorom si sa narodil“, „kniha napísaná autorom s rovnakými iniciálkami“, „kniha, ktorú si začal, a nedokončil“... Pôvodný zoznam je v angličtine, ale narazila som aj na jeho preklad do češtiny.

Do výzvy som sa pustila, pretože som už niekoľko rokov škrípala zubami sama nad sebou, že veľmi málo čítam. Ako som výzvou pokračovala, prejavila sa aj moja prirodzená potreba veci zľahka analyzovať a vyhodnocovať. A musím povedať, že niektoré čísla ma prekvapili.

S výzvou som začala hneď v januári a prvú knihu som dočítala 17.1. a splnila som ňou kategóriu „kniha s mágiou“. Dvadsiatu piatu knihu som dočítala 5.6., dostala som sa s ňou do presnej polovice výzvy a splnila som ňou kategóriu „kniha, ktorá ťa desí“.

Takže 25 kníh (resp. 27 lebo jedna bola trilógia) za 139 dní.

Rozdelenie podľa dátumu dočítania mi ukazuje, že najbohatším bol apríl so 6 dočítanými knihami a najchudobnejším február s 3 dočítanými knihami. Inak sa všetky mesiace držia na priemere 5 kusov.

Neprekvapilo ma, že väčšinu z týchto kníh, teda 68%, som prečítala na čítačke (Kindle 4). Je to pohodlný spôsob čítania popri rôznych presunoch, letoch a cestách. Vzťah k papierovým knihám však stále pretrváva a 8 z nich som od januára prečítala držiac v ruke voňavú a jemnučko šuštiacu knižku.

Osobne ma však prekvapilo jazykové rozloženie. Keďže už dlho čítam knihy napísané v angličtine bez prekladu, mala som matnú predstavu, že v angličtine toho prečítam celkom dosť. Skutočné číslo ma však napriek tomu prekvapilo. Je vyššie, než som si uvedomovala. Z tých 25 kníh som 17 prečítala v angličtine, čo je 68%. Na druhom mieste v rebríčku jazykov, v ktorom som knihy čítala, sa ocitla čeština s 24% a až na treťom s 8% (teda 2 knihy) je slovenčina. Hviezdoslavovi a jeho mame to však, prosím, nehovorte.

Ďalším neprekvapivým poznatkom je, že mám určitých obľúbených autorov a knihy od nich sú zjavne dosť rozmanité nato, aby som ich vedela vtesnať do viacerých kategórií. Takže tých 25 kníh v mojom doterajšom zozname napísalo 18 autorov.

No a poďme k pre mňa najzaujímavejšiemu bodu, teda ku samotným knihám. Zo zoznamu na rok 2015 som zatiaľ prečítala po jednej z týchto:

 

Klasická romanca

Kniha, z ktorej sa stal film

Kniha s číslom v názve

Kniha s postavami, čo nie sú ľudia

Vtipná kniha

Kniha napísaná ženou

Záhada alebo triler.

Kniha s jednoslovným názvom

Kniha odohrávajúca sa v inej krajine

Kniha, čo nie je fikciou

Kniha, ktorá vyhrala Pulitzerovu cenu

Kniha, ktorá ťa desí

Kniha, ktorú vieš prečítať za jeden deň

Kniha, ktorá vyšla v roku, v ktorom si sa narodil

Trilógia

Kniha s milostným trojuholníkom

Kniha odohrávajúca sa v budúcnosti

Kniha s mágiou

Komiksová kniha

Kniha, ktorá sa odohráva v tvojom rodnom meste

Kniha, ktorá bola pôvodne napísaná v inom jazyku

Kniha odohrávajúca sa počas Vianoc

Kniha napísaná autorom s rovnakými iniciálami

Kniha založená na alebo premenená na televízny program

Kniha, ktorú si začal a nedokončil

 

 

Ako ste si asi už asi stihli všimnúť, neobjavilo sa tu zatiaľ jediné meno autora alebo jediný názov knihy. Schválne. Celá výzva od Popsugar nie je o konkrétnych knihách, ale o nápadoch a námetoch.

No ak niekoho zaujímajú konkrétne názvy kníh či mená autorov z môjho plnenia výzvy, nech sa pokojne spýta v komentároch alebo na FB, určite odpoviem.

Zaujala vás výzva? Čítate? Prečítali by ste niečo z toho? Ktorá kategória vás najviac nadchla? Čo si o tom celom myslíte? Napíšte, som zvedavá :)

 


Zdieľat na FB Zdieľat na FB
komentare Vložte komentár

Meno
Komentár
Kontrolná otázka: *
4 a 2 je

komentare Komentáre

DzklDKsA
16.5.2016
You have noted very interesting details ! ps decent internet site . #0;There&28217;s always one who loves and one who lets himself be loved.” by W. Somerset Maugham.