Lívia Hlavačková - slovenská autorka fantasy príbehov


27
máj
2014

Komiks je viac než len obrázky so slovami v bublinách

0 komentáre - Seriály, filmy a spol

Kiná zaplavili komiksové príbehy a ich mená sa pomaly stávajú súčasťou slovníka tých, čo papierové komiksy prenechávali iba „podivínom“.


Dnes už väčšina divákov vie, že z Marvelových filmov sa neodchádza pred skončením titulkov a pomaly nám rastie generácia, pre ktorú bude mať Spiderman už navždy tvár Andrewa Garfielda, a nie Tobeyho Maguira. (Tí, ktorí videli ešte Nicholasa Hammonda, sa len zhovievavo usmievajú.)

Podľa voľnejšej definície slova komiks – teda sekvencia obrázkov sprostredkujúcich informáciu – je komiks starý ako ľudstvo samo. Od jaskynných malieb v Lasxaux, cez stredoveké fresky a viktoriánsku satiru až po dnešné digitálne komiksy s online distribúciou prešiel tento druh umenia veľkým vývojom. Niektoré črty však mal takmer v každom období. Napríklad zobrazovanie zlého správania...

... alebo „misbehaviour“, čo je názov prvej sekcie na výstave komiksov v Britskej knižnici v Londýne s názvom Art and Anarchy in the UK. Hneď na začiatku vás privíta socha Pána Puncha (Mr Punch) a informácia, že sa prvýkrát objavil v 17. storočí v jednej bábkovej hre. Na postavy z tohto obdobia zrejme nie je prísny copyright, lebo odvtedy ho použilo viacero autorov v 19. a v 20. storočí. Naposledy ho oživili Neil Gaiman a Dave McKean v roku 1994 v komikse The Tragical Comedy or Comical Tragedy of Mr. Punch.

Medzi neposlušníkov zaradili tvorcovia výstavy aj Boys of England (1866), ktorý považujú za prvý britský moderný komiks. Vyšiel ako „penny dreadful“, čo bolo niečo ako náš rodokaps, vychádzajúci každý týždeň od roku 1830 s cenou 1 penny.

Vďaka penny dreadful sa komiks prepracoval k chudobnejším vrstvám a najmä k adolescentom, ktorí sa na každé číslo skladali a potom si ho medzi sebou posúvali. Britské komiksy vtedy a ešte aj dlho potom zobrazovali témy namierené práve na toto publikum. Len zriedkakedy sa v nich objavovali ženy v hlavných úlohách, černosi či každodenné príbehy a osobné spovede.

V devätnástom storočí mal oveľa väčšiu šancu na úspech...

...viac sa dočítate v originálnom článku v Inaque.


Zdieľat na FB Zdieľat na FB
komentare Vložte komentár

Meno
Komentár
Kontrolná otázka: *
4 a 2 je