Lívia Hlavačková - slovenská autorka fantasy príbehov


4.
jan
2013

Rozhovor v SME

O autorke

Vyspovedal ma Karol Sudor zo Sme. Zameral svoje otázky najmä na farmabiznis (tak som teda na ne odpovedala), ale je tam aj celkom dlhá stať o fantasy, ktorá ma bavila viac.


Celý rozhovor aj s videom nájdete na Sme

Krátka ukážka:

Minulý rok vám vyšla fantasy kniha s názvom Gwind: Nezabiješ? Nemierim teraz na vás, ale všeobecne mám pocit, že trh s knihami devalvuje. Svoju vlastnú tlačenú knihu chce pomaly každý, kto píše.

A nechceli to autori vždy? Ja píšem už od detstva, začínala som poviedkami, a aj tento román som napísala už dávno. Dlho som s ním však nebola spokojná, a tak som pracovala, aby to bolo čo najlepšie. Jeho vydanie mi časom prišlo prirodzené.

Venujete sa fantasy žánru. Pre istú regionálnu televíziu ste povedali, že realitu radšej žijete a o fiktívnej realite radšej čítate. Fantasy však mnohí považujú za pokleslý žáner. Blogerka Veronika Senková na to doplatila aj v škole, keď jej pedagóg dal horšiu známku len kvôli žánru.

Pre mňa tento žáner predstavuje najmä oddych. Vnímam však aj pohľad ľudí, ktorý spomínate. Obvykle sa ich spýtam, či naozaj nečítali žiadne fantasy. Prisahajú, že určite nie, lebo si vôbec neuvedomujú, že fantasy je definované už tým, že sa tam vyskytuje nejaký prvok, ktorý je nereálny.

A také mal aj Shakespeare, nie? Považujú ho za podradného? Neodškriepiteľným faktom totiž je, že tento autor používal prvky fantastiky, hoci netvrdím, že šlo priamo o fantasy.

Neubližuje tomu žánru primalá kreativita autorov? Viaceré vymyslené bytosti akoby sa neustále opakovali.

Áno, samozrejme, je to tak, ale to je problém každého žánru, stačí sa pozrieť na detektívky či akékoľvek spoločenské výpovede. Módnym vlnám všetkých tých upírov či anjelov sa pri tvorbe množstva autorov asi nedá celkom vyhnúť.

Komunita fantasy autorov u nás nie je veľmi veľká. Poznáte sa vzájomne?

Áno. Mnohí z tých,  ktorí viac píšu a publikujú, sa poznajú, lebo obvykle chodia na rovnaké akcie.


Zdieľat na FB Zdieľat na FB